Engelliler İçin Egzersiz ve Spor Bölümü Türkiye’de İkinci Olarak Muş Alparslan Üniversitesinde Açıldı

Muş Alparslan Üniversitesinde Engelliler İçin Egzersiz ve Spor Bölümü ismi ile eğitim-öğretime başlayan bölüm, 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren kabul edeceği 40 öğrenci ile lisans eğitimi vermeye başlayacak. Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından izin verilen müjdeli haber, 09/05/2019 tarihli resmi yazı ile bildirildi. Bu karar üniversitemiz ve ilimiz için olduğu kadar, ülkemizdeki engelli bireylerin spor eğitmeni hizmetinin karşılanmasında tarihi ve önemli bir karar. Nitekim şimdiye kadar toplumumuzda engelli bireylerin spor eğitmenliği hizmetleri, alanında akademik bir diplomaya sahip olmayan, farklı alanlarda yetişmiş eğitmenler tarafından sürdürülmekteydi. Tüm bu açılardan değerlendirildiğinde, Muş Alparslan Üniversitesi, BESYO alanında gurur verici bir ilke imza atmış oldu.

 

Engelliler İçin Egzersiz ve Spor Bölümü, bu yıl Özel Yetenek Sınavı ile 40  (20 Bayan-20 Erkek) öğrenci alacak. İçerdiği müfredat ve hali hazırdaki uygulamalar dikkate alındığında, öğretmenlik atamalarında bu bölümden mezun olan öğrenciler KPSS sınavına girme hakkına da sahip olacak.

 

Özellikle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesinden Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Sağlık Hizmetleri Alanlarına da hitap eden bölüm, kontenjanların dağılımında bu liselere de imkân tanıyacak.

 

Engelliler için Egzersiz ve Spor Bölümüne ilişkin değerlendirmede bulunan Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Atike Yılmaz, dezavantajlı grupların egzersiz ve spor eğitimlerinin genel eğitimlerinin değerli bir parçası olduğunu, yaşamın her alanında ihtiyaç duyacakları tüm gereksinimlerin kazanılmasında, egzersiz ve sporun en az normal gelişim gösteren bireyler kadar, engelli bireyler üzerinde pozitif etkilerinin olduğunu belirtti. Ülkemizde son zamanlarda hızlı bir ivme kazanan engellilere yönelik hizmetlerin, spor bilimi alanında da yerini alması, alana özgü yetiştirilmiş kalifiye eğitimcilerin, engelli bireylerin spor hizmet ve faaliyetlerini sevk ve idare etmesi hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Yılmaz, bu açıdan değerlendirildiğinde gerek ilimiz ve üniversitemiz gerekse ülkemiz açısından bu bölümün kurulmasının ve eğitim öğretim hizmeti verecek olmasının bir gurur kaynağı olduğunun altını çizdi.

 

Muş Alparslan Üniversitesi BESYO hocaları olarak kendilerine güvenenleri mahcup etmeyeceklerini dile getiren Dr. Öğretim Üyesi Atike Yılmaz şunları ifade etti: “Bu bölümden mezun olan eğitimcilerimizin, özel eğitim okulları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve milli eğitim bakanlığına bağlı her kademedeki okullarda, kaynaştırma öğrencilerinin eğitimlerinde önemli görevler almalarını beklemekteyiz. Türkiye’de bugün sadece iki üniversitede bulunan bölümün üniversitemize ve ilimize kazandırılmasında emeği geçen başta Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç olmak üzere, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a ve Yüksekokul Müdürümüz Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu’na teşekkürlerimi sunarım.”