II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi Muş’ta Düzenlenecek

 

II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi (ESSC-2019), 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenecek. Suudi Arabistan, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de talip olduğu ESSC-2019’u, Türkiye adına aday olan Muş Alparslan Üniversitesinin düzenlemesine karar verildi.

 

Üniversitemiz, ülkemizi ve Muş’u tanıtma ve temsil etme görevini uluslararası sahada talip olduğu ve imza attığı bilimsel organizasyonlarla sürdürüyor. Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu’nun yoğun kulis faaliyetleriyle önemli bir uluslararası organizasyonun daha üniversitemiz ev sahipliğinde yapılması kabul edildi. Selçuklu İmparatorluğu’nun başkenti, büyük şair Şehriyar’ın memleketi ve gönül coğrafyamızın incisi, 2018 İslam Dünyası Turizm Başkenti Tebriz’de düzenlenen I. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi’nde, II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi’nin (ESSC-2019) Muş’ta yapılmasına karar verildi.

 

Prof. Dr. Kırımoğlu, üniversitemizde geçtiğimiz yıllarda düzenlenen pek çok ulusal ve uluslararası etkinliğin ve özellikle Nisan 2018’deki 11. Spor Bilimleri Ulusal Öğrenci Kongresindeki başarılı organizasyon tecrübemizin ESSC-2019’un üniversitemize verilmesinde önemli bir etken olduğunu ifade etti.

 

Spor Bilimleri Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Günay’ın öncülüğünde Kasım 2017’de Antalya’da kurulan Avrasya Spor Bilimleri Birliğinin, 14 ülkeyle birlikte başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Prof. Dr. Kırımoğlu, Antalya’da yapılan birinci ve Romanya’nın Köstence şehrindeki ikinci yönetim kurulu toplantıları neticesinde, I. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi’nin İran’ın Tebriz şehrinde düzenlendiğini söyledi.

 

Tebriz’deki kongrede 621 bildiri sunulduğunu ve 1000’in üzerinde akademik katılımın olduğu belirten Prof. Dr. Kırımoğlu, Türkiye’den kongreye katılan yaklaşık 50 bilim insanı arasında üniversitemizden de 6 akademisyen ve 2 yüksek lisans öğrencisinin yer aldığını söyledi. Prof. Dr. Kırımoğlu, “Analysis of Brand Awareness and Brand Loyalty of Physical Education and Sports Students” başlıklı, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Önder Şekeroğlu, Öğr. Gör. Bengü Şekeroğlu ve Yusuf Altıok tarafından hazırlanan çalışmanın, kısa sözlü sunum dalında ödüle layık görüldüğünü kaydetti.

 

Prof. Dr. Kırımoğlu şöyle konuştu: “Tebriz’deki kongrenin açılış töreninde Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın Tebriz Üniversitesi Rektörüne verilmek üzere göndermiş olduğu Sultan Alparslan Zırhı, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanına; bizim gönderdiğimiz Muş/Ulucami Kabartması da Kongre Başkanı Dr. Saeid Nikookheslat’a takdim edildi. BESYO Öğretim Üyemiz Dr. Mustafa Önder Şekeroğlu, Tebriz Radyosu ve bir gazete ile röportaj yaparak İran halkına Muşluların ve üniversitemizin selamlarını gönderip 2019 Mayısında Muş’ta düzenlenecek II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresine davet etti.”