Yüksekokulumuz, Spor Bilimleri Fakültesine Dönüştü

Üniversitemiz, akademi dünyasına katkı sağlamaya devam ediyor. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’muzun fakülteye dönüştürülmesine yönelik Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) sunduğumuz teklif kabul edildi. 2017’de ilk kez öğrenci alımına başlayan yüksekokul, bugünden itibaren “Spor Bilimleri Fakültesi” olarak hizmet verecek.

8 fakülte, 1 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 13 uygulama ve araştırma merkezi ile faaliyet gösteren üniversitemiz, akademik alanda attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Üniversitemizin daha önce YÖK’e sunmuş olduğu, BESYO’nun fakülteye dönüştürülmesi teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararla kabul edildi. 2017’de ilk kez öğrenci alımına başlayan yüksekokul, bugünden itibaren “Spor Bilimleri Fakültesi” olarak yoluna devam edecek. Üniversitemiz böylece mevcuttaki fakülte sayısını 9’a çıkararak akademik anlamda önemli bir gelişmeye imza atmış oldu.

Günümüz dinamiklerine uygun olarak yürütülen iş birliği süreci

BESYO’nun fakülteye dönüşme sürecinde aktif olarak rol oynayan BESYO Müdürü Prof. Dr. Alper Karadağ, üniversitemizin çalışmalarından BESYO’nun kuruluş felsefesine; yüksekokul bünyesinde elde edilen sportif başarılardan bölümlere dair doluluk oranlarına ve BESYO’nun fakülteye dönüşme sürecine dair önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Karadağ’ın açıklamalarının satır başlıkları şu şekilde:

“Ülkemizin genç üniversiteleri arasında yer alan Muş Alparslan Üniversitesi, gelişim sürecini emin adımlarla sürdürerek yükseköğretim kurumları arasındaki yerini her geçen yıl daha da güçlendiriyor. Üniversitemiz, bir taraftan ülkemizin, bölgemizin ve şehrimizin yaşama dair dinamiklerini; diğer taraftan da dünyadaki gelişmeleri etüt ederek YÖK ve bakanlıklarımız başta olmak üzere resmi ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışıyor. Farklı sektörlerde toplumumuza ve geleceğimize hizmet edecek donanımlı insan gücü yetiştirme, sosyal ve ekonomik değeri olan projeler üretme gayreti ile eğitim-öğretim faaliyetlerini organize ediyor. Bu anlayış doğrultusunda spor sektörü içerisinde önemli bir yere sahip olan, spor eğitimi ve spor yönetiminin yanında farklı spor branşlarında da antrenör yetiştirmek amacı ile 2016 yılında temelleri atılan BESYO, 2017 yılında ilk öğrencilerini Beden Eğitimi ve Spor Bölümüne alarak aktif bir eğitim-öğretim birimi haline getirildi.”

“BESYO spor bilimleri alanında önemli bir yer edinmeyi başardı”

“Sporun multidisipliner yapısı ile birey ve toplum üzerindeki çok yönlü gücü de dikkate alınarak kurulan BESYO, kısa zamanda bölgesinde ve Türkiye’de spor bilimleri alanında önemli bir yer edinmeyi başardı. Bu iddiaya dayanak olarak üniversitemizin 2019 yılında Türkiye genelinde faaliyet gösteren 170 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen sportif yarışmalarda madalya sıralaması bakımından 23. sırada; Spor Bilimleri Fakülteleri-Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları arasında bilimsel çalışmaların öne çıkarıldığı akademik teşvik sıralamasında ise 13. sırada yer alması gösterilebilir. Ayrıca BESYO yakın zamanda kurulmuş bir eğitim-öğretim birimi olmasına karşın akademik kadrosunu güçlendirerek bu sürece eş zamanlı olarak bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif anlamda birçok önemli organizasyonu başarı ile tertipleme başarısını da gösterdi.”

3 yıl içerisinde % 100 doluluk oranına ulaşıldı

“2017 yılında ilk kez Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne öğrenci alarak aktif olan BESYO, 2018 yılında Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticiliği Bölümlerine, 2019 yılında da Engellilerde Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü’ne öğrenci alarak 3 yıl içerisinde doluluk oranı %100 olan 4 farklı lisans programını aktifleştirdi. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Rekreasyon Programı’na öğrenci almak için ise önemli aşamalar kaydedildi. Tüm bu gelişmelerin yanında rektörlüğümüzün desteği ile BESYO bünyesinde 2018 yılında Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, 2019 yılında da doktora programına öğrenci alınarak kısa zaman içerisinde etki alanı yüksek akademik bir disiplinle lisansüstü eğitim aktifleştirildi.”

Bölgesel ihtiyaç ve kalite vurgusu

“2020 yılı bahar dönemi sonuna kadar üniversitemiz çatısı altında faaliyetlerini yüksekokul olarak devam ettiren bu gözde eğitim-öğretim birimimiz, 16.06.2020 tarihinden itibaren akademik yaşamını Spor Bilimleri Fakültesi ismi altında yürütecek. Yüksekokulun fakülteye dönüşmesi üniversitemize ve ilimize prestij kazandıracak olmasının yanı sıra öğrencilerimizden akademik-idari personelimize kadar tüm paydaşlar için ilave bir motivasyon kaynağı oluşturacak. Ayrıca yönetimsel anlamda kurumsal organizasyonlarla hem spora katkı sunan bireyler yetiştirilecek hem de bölgesel ve ulusal düzeydeki ihtiyaçlar dikkate alınarak eğitim-öğretim hizmetlerinin kalitesi artırılacak.”

Rektörümüze ve paydaşlara teşekkür

BESYO’nun kurulması ve kısa bir zaman içerisinde Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürülmesi sürecini bizzat takip eden Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere üniversitemiz Yönetim Kurulu’na, BESYO’nun kuruluş ve gelişim sürecinde emekleri olan Doç. Dr. Ömer Kaynar ile Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu’na teşekkür ediyorum. Ayrıca BESYO’da görev yapan akademik-idari mesai arkadaşlarıma, sürece destek veren kamuoyuna içtenlikle teşekkür ediyor; Spor Bilimleri Fakültesi kimliğimizin ülkemize ve şehrimize daha kaliteli ve nitelikli hizmetler sunmasına vesile olmasını temenni ediyorum.”

“Akademik birim sayısını en çok arttıran üniversitelerin başında geliyoruz”

Muş’a değer katacak adımların atılmasında aktif rol oynayan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, BESYO’nun fakülteye dönüşme süreciyle ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Bugün çok mutlu ve heyecanlıyım; çünkü 2015 yılında göreve başladığımızda 10 akademik birimi ile Muş’ta hizmet veren üniversitemiz bugün itibarı ile akademik birim sayısını 15’e çıkarmış bulunuyor. Aynı şekilde daha önce 5 tanesine öğrenci aldığımız 6 fakültemiz varken bugün tamamına öğrenci aldığımız 9 fakültemiz bulunuyor. Bu yönüyle bakıldığında 2007 sonrası kurulan üniversiteler içerisinde akademik birim sayısını son 4 yılda en çok arttıran üniversitelerin başında geliyoruz. Öte yandan açtığımız bölümler son derece nitelikli bölümlerden oluşuyor. Üniversitemizin, hem ilimiz sakinleri hem de mensuplarımız açısından gurur duyacağı bir başarı hikâyesi var.”

Cumhurbaşkanına teşekkür

“Elbette tüm başarıların altında yoğun bir mesai ve maddi-manevi destekler yatıyor. Üniversitemizin kuruluşundan bu yana emeği geçen tüm yöneticilerimize, akademik, idari, hizmetli, güvenlik personelimize ve öğrencilerimize katkıları için müteşekkirim. BESYO’nun kuruluşunda emek veren Doç. Dr. Ömer Kaynar ile bugünlere gelmesinde en büyük katkıyı sunan Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu hocalarıma ve an itibarı ile bu vazifeyi eda eden Sayın Prof. Dr. Alper Karadağ’a ve mesai arkadaşlarına ayrıca müteşekkirim.

Üniversitemizin yatırım alması, proje talepleri için kapısını aşındırdığı devlet kurumlarında olumlu karşılık bulması adına Ankara’da yürüttüğümüz çalışmalarda bizi yalnız bırakmayan Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz Bey ile Vekilimiz Sayın Mehmet Emin Şimşek Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. Elbette tüm bu çalışmaların takdir edilmesi ve ona göre sonuçlandırılması noktasında YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç Beyefendinin ve YÖK Yürütme Kurulunun çok kıymetli üyelerinin müspet destekleri söz konusudur. Kendilerine şükran borçluyum.

Son olarak Türkiye’de gerçek anlamda üniversitelerin yeni yeni kurulmaya başlandığı bir dönemin müjdesini veren, bu anlamda ortaya güçlü bir devlet iradesi koyarak her ilimizde umut vaat eden gençleri akademik dünyanın fırsatları ile buluşturan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarlığımızı ifade etmek istiyorum.

İnşallah yeni fakültemiz Muş’ta spor alanında ilklerin temsilcisi olacak ve bundan sonra Muş ve spor denilince akla ilk gelen buluşma noktası Muş Alparslan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi olacaktır.”